Czy jest ranking ATP i WTA?

1 min czytania

czym są ranking w tenisie

Tenisistki i tenisiści marzą, aby ich nazwisko znalazło się wśród wielkich graczy. Czy jest ranking ATP i WTA wskazujący najlepszych zawodników danego sezonu? Jak przedstawia się proces punktacji w tenisie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest ATP i WTA?

Na początek warto przedstawić, czym jest ATP i WTA. Pierwszy wymieniony podmiot, czyli Stowarzyszenie Zawodowych Tenisistów, organizuje turnieje międzynarodowe dla mężczyzn, a dokładnie ATP Tour. Składa się on z Australian Open, French Open, Wimbledonu, US Open.

WTA jest zaś żeńskim odpowiednikiem ATP. Zrzesza zawodniczki, a także federacje sędziowskie i organizatorów imprez.

Punktacja w rankingu ATP

W tworzeniu rankingu ATP, kluczowe znaczenie mają zdobyte przez zawodnika punkty w najważniejszych turniejach. Ich liczba zależy od pozycji zajętej przez tenisistę w konkretnych rozgrywkach. Które z nich brane są pod uwagę?

Przede wszystkim Wielki Szlem, czyli Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open. Za wymienioną czwórkę otrzymać można 2000 punktów – najwięcej spośród wszystkich turniejów.

Liczą się też:

  • ATP Tour Masters 1000 – 1000 pkt,
  • ATP Tour 500 – 500 pkt, 
  • ATP Tour 250 – 250 pkt,
  • ATP Finals – 1500 pkt.

Pod koniec sezonu, po zsumowaniu punktów, tworzy się ranking. Obowiązuje on przez 52 tygodnie. Ważne jest, że sezon tenisowy nie zaczyna się od zerowego dorobku zawodników. 

Punktacja w rankingu WTA

System wykorzystywany przez WTA ma wiele wspólnego z tym, jaki znamy z ATP. Jedyną różnicą jest liczba turniejów. ATP skupia się jedynie na najważniejszych meczach, podczas gdy WTA nadzoruje cały sezon. Punktacja jest więc nieco inna, a ATP bierze pod uwagę:

  • 4 turnieje WTA Mandatory,
  • 12 turniejów WTA Premier,
  • 32 turnieje WTA International Series,
  • WTA 125K.

Rozgrywki trwają od stycznia do listopada. Kluczowym momentem sezonu jest WTA Finals (Masters), gdzie rywalizuje ze sobą osiem najlepszych tenisistek. Od kilku lat furorę robi w nim Iga Świątek, a o jej przykładowych występach można przeczytać tutaj: https://www.papilot.pl/lifestyle/55843/co-slychac-w-kobiecym-wielkim-szlemie-podsumowujemy-rozgrywki-roland-garros.

Wyróżnić trzeba też konkurs WTA Elite Thropy dla zawodniczek z miejsc 9-19 oraz par deblowych z pozycji 9-12. Trzeba podkreślić, że WTA Elite Thropy jest uwzględniany w rankingu jako drugi – za WTA Finals i przed Wielkim Szlemem.