Pan Ryszard Nowotka tenisowego rzemiosła nauczył się w Mazurskim Klubie Tenisowym w Szczytnie. Jako amator regularnie występuje w turniejach olsztyńskich i regionalnych (w ubiegłym roku wygrał m.inSenior Games, ale sporo czasu w każdego roku spędza w Stanach Zjednoczonych, z którymi wiążą go koneksje rodzinne i sprawy biznesowe. Za ocean wybiera się zawsze z rakietą także po sukcesy sportowe. Niedawno wrócił z kolejnymi trofeami. Został w Lake Worth na Florydzie Polonijnym Mistrzem Świata w kategorii M60 i wicemistrzem w grupie M50.

 

- To moje dziewiąte mistrzostwo Polonusów – mówi Pan Ryszard. Siedem zdobywałem w grupie 50-latków, dwa ostatnie już w starszej kategorii. Mistrzostwa Świata Polonii w tenisie odbywają się w USA od kilkunastu lat. Patronat nad imprezą objął od trzech lat Senat RP, reprezentowany podczas poprzednich imprez przez senatora Andrzeja Persona. W tym roku go zabrakło, ale nie brakowało osób znanych z pierwszych stron, które symbolizują naszą ojczyznę zagranicą. Choćby Stan Borys występujący w kategorii +70. Gra w tenisa nieźle, choć na pewno znamy go przede wszystkim z estrady jako wybitnego wokalistę.

Mistrzostwa były mocno i licznie obsadzone przez Polaków z USA, Anglii, Kanady, Australii. Do każdej grupy wiekowej zgłosiło się po kilkunastu zawodników, droga do finału nie była więc łatwa. W kategorii +60 nie miałem większych problemów, ale bardzo chciałem wygrać ze młodszymi od siebie pięćdziesięciolatkami. I byłem tego bardzo bliski. W trzecim decydującym secie finału prowadząc 5:2 przy stanie 30:30 i własnym serwisie doznałem bardzo bolesnej kontuzji i do końca meczu bardziej statystowałem niż grałem. Zwyczajny pech, który w sporcie się zdarza.

Lubię imprezy polonijne ze względu na specyficzną atmosferę, która jednoczy nas jako naród. Z powodzeniem grałem w dwóch ostatnich Igrzyskach Polonijnych w Polsce, które odbywają się w naszym kraju co dwa lata. Wygrałem turnieje i występowałem wtedy jako Polak ze Stanów Zjednoczonych

Wracając jeszcze do mojego ostatniego pobytu w USA warto wspomnieć o turnieju w Daytona Beach. Tam startowałem w kategorii +55 i imprezie głównej odpadłem w I rundzie z późniejszym zwycięzcą, który nie stracił nawet gema. Ja „spadłem” do turnieju pocieszenia, który też wygrałem. Pokonałem wszystkich 6:0 6:0. Jaki los jest złośliwy, że skojarzył nas już w I rundzie.

- Krążą mity o tenisowym szaleństwie w USA. Czy rzeczywiście biały sport za Atlantykiem jest tak popularny?

- Bez wątpienia, dlatego nie są to mity lecz rzeczywistość. Tam korty czekają na każdego, kto chce pograć w tenisa. Do tego nie trzeba za nie płacić. Będąc w Stanach każdego ranka od 8 do 11 rezerwowałem sobie czas na grę mając gwarancję, że nie odejdę z kwitkiem. W Stanach chętnie próbuję swych sił w deblu, bo tam nikt nigdy nie okazuje pretensji po nieudanych zagraniu. partnera. U nas niestety z tym bywa różnie. W ogóle w światku tenisowym panuje wyjątkowa życzliwość. Można liczyć na dobre rady profesjonalnych trenerów, którzy obserwując mecz bezinteresownie podchodzą do tenisistów amatorów udzielając im wskazówek co do techniki i taktyki gry.

- A jak odbierany jest w Stanach polski tenis zawodowy, który przezywa prawdziwą hossę.

- Oczywiście najbardziej znane są siostry Radwańskie, Amerykanie są w ogóle pod wrażeniem talentów z Polski, bo tak kojarzą również Caroline Wozniacką i kilka Polek z niemieckimi paszportami. Co do Kubota i Janowicza – owszem są im znani, ale nie tak jak panie.

- Czy polonijnego mistrza świata oglądać będziemy w turniejach olsztyńskich?

- Oczywiście. Nad moją formą czuwają zawsze życzliwi Krzysztof Badurek i Paweł Umbras. Im też chciałbym podziękować, bo polonijne mistrzostwo świata to tez ich zasługa.

Wykaz turniejow rozegranych na Florydzie z udziałem Pana Ryszarda

8-11 luty
Daytona Beach
Winter Classic
Wygrany turniej pocieszenia 55+
11-16 luty
Sarasota
West Coast Super Senior Grand Prix
Przegrana w finale 60+
21-24 luty
Orlando
Open Classic
Wygrany turniej 3.5 NTRP (Klasyfikacja USTA punktowa, bez limitu wieku)
26 luty-2 marzec
Lake Worth
Polonijne Mistrzostwa Swiata
Wygrana 60+, Przegrana w finale 50+ (kontuzja)

art. Marek Dabkus - Wama Sport

Kupuj w Tyger

Sponsor turniejów Tenis 10 w Olsztynie

 

Zamawiając u nas, możliwe dodatkowe rabaty.

Odbiór w Olsztynie (Olimpijska 9a- korty tenisowe),

lub Mrągowie,

nie płacisz za przesyłkę.

Serwis rakiet. Profesjonalny naciąg premium monofilament zaprojektowany przez Robina Soderlinga. PRAWDOPODOBNIE NAJLEPSZY NACIĄG TENISOWY W EUROPIE!

Tel. 506 144 149

Mail. admin@tenis.mazury.pl

 

Ze Świata

  • WTA w Moskwie: Daria Kasatkina najlepsza
    Rosjanka Daria Kasatkina pokonała Tunezyjkę Ons Jabeur 2:6, 7:6 (7-3), 6:4 w finale halowego turnieju tenisowego WTA w Moskwie (pula 932,9 tys. dol.).
  • ATP w Sztokholmie: półfinały bez Jacka Socka
    Amerykanin Jack Sock, grający z numerem czwartym, jest jedynym z najwyżej rozstawionych tenisistów, którego zabraknie w półfinałach halowego turnieju ATP w Sztokholmie (pula nagród 686 tys. euro). W ćierćfinale uległ on Łotyszowi Ernestsowi Gulbisowi 6:4, 3:6, 4:6.
  • ATP w Antwerpii: awans Schwartzmana do półfinału
    Argentyńczyk Diego Schwartzman, finalista turnieju ATP w Antwerpii z lat 2016-17, awansował do półfinału obecnej edycji (pula nagród 612,7 tys. euro). Rozstawiony z numerem drugim tenisista pokonał grającego z "piątką" Francuza Gillesa Simona 6:4, 6:3.

Copyright Warmińsko-Mazurski Związek Tenisowy © 2013. All Rights Reserved.